PRINCE2 czy Agile PM, a może jeszcze coś innego?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, które ze znanych podejść do zarządzania projektami np. PRINCE2®, Agile PM, PMI czy PRINCE2® Agile, jest najlepsze, najtańsze, najbardziej efektywne. Odpowiedź nie jest oczywista i jak to zwykle bywa wiele zależy od naszych oczekiwań.

To co na pewno można powiedzieć, to to, że nie ma idealnego rozwiązania. Mamy wiele różnych sposobów zarządzania projektami i każdy z nich charakteryzuje się swoim indywidualnym podejściem. Na przykład PRINCE2 wiele osób nazywa metodyką „biurokratyczną” nie mając świadomości o konieczności dopasowania metodyki do konkretnego środowiska. To narzędzie świetnie sprawdza się w środowiskach, w których konieczne jest sformalizowanie (co nie znaczy zbiurokratyzowanie) niektórych elementów zarządzania, aby przykładowo być w zgodzie z przepisami prawa (np. środowisko sektora publicznego). Dobrym pomysłem jest również używanie go, gdy przedmiot dostawy jest stosunkowo znany (co nie oznacza łatwy do opisania) na początku projektu. Nie oznacza to też, że nie można w projekcie wprowadzać zmian.

Natomiast w przypadku, gdy naszym celem jest dostarczenie w ściśle ograniczonym czasie produktu, który może się intensywnie zmieniać w trakcie jego wytwarzania, jak i nie do końca określimy jego funkcjonalności na początku, dużo lepszym narzędziem do zarządzania wydaje się Agile PM, które świetnie sprawdza się np. w projektach tworzących oprogramowanie lub strony WWW.

Na naszych szkoleniach uczymy właśnie takiego zdroworozsądkowego zarządzania. Pamiętaj, że to nie Ty jesteś dla metodyki czy standardu, tylko one są dla Ciebie! Sukces w realizacji projektu zależy przede wszystkim od tego, kto nim zarządza, a nie w jaki sposób. Najlepszą metodyką jest ZDROWY ROZSĄDEK. Jednakże, aby podejmować najlepsze decyzje, musimy mieć jak największą wiedzę, dzięki której nasza perspektywa spojrzenia na różne aspekty zarządzania będzie szeroka. Stąd każdy, kto chce dobrze zarządzać projektami powinien znać wiele podejść do kierowania nimi np. klasycznego PRINCE2 lub zwinne podejście w postaci Agile PM. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i poszerzania swojej wiedzy!